Banner image

Veri merkezi ve dönüşüm yolculuğunun başlangıcı..

29 Kasım 2019
By Mücahid AKÇAY

Merhaba,

FORBIAP bünyesindeki ilk blog yazıma hoşgeldiniz.

Öncelikle “Veri Merkezi” kavramından bahsetmek doğru olacaktır. İşimizin çalıştırabildiği her yer veri merkezidir. İşlerin çalışması için lazım olan koşulları aşağıda sıraladım.

 • 7/24 korunaklı (güvenlik ve alarm) alan olmalı.
 • Kesintisiz enerji olmalı ve yedekli bir şekilde çalışmalı. Herhangi bir elektrik kesintisinde jeneratör takviyesi ile uzun süreli çalışabilmeli.
 • Kesintisiz ve yüksek kapasitede İnternet erişimi olmalı. Herhangi bir kesintide farklı bir hat üzerinde yedekli çalışabilmeli.
 • Güçlü iklimlendirme sistemine sahip olmalı. Çalışan her cihazın belirli bir sıcaklıkta çalışabilmesi sağlanmalı.
 • Ağ güvenlik sistemi, SOC ve NOC ekipleri olmalı. Tüm aktif çalışan sistemlerin erişim noktaları saldırılara karşı korunmalı.
 • Müşterilerine uzak erişim imkanı sağlanmalı.
 • Tüm operasyonu kayıt altında ve istenilen vakitlerde paylaşabilmeli.

Tüm bu koşullar belirli standartlara göre yapılmalı ve sertifikalı olmalıdır.

Dijital dönüşüm nedir ve neden yaşanmalı?

Dijital dönüşüm öncelikle vizyon olarak kabul edilmelidir. Bu kabulleniş sayesinde bazı yetkinlikler kazanılır. Geleneksel iş yapış şekillerinin değişimini yaşadığımız bu günlerde hassasiyetlerinde değiştiğini anlamak gerekiyor. Bu değişim ve hassasiyetler doğrultusunda teknoloji doğru konumlandırmak ve işin omurgasına oturtarak hedeflerini tamamlamasına büyük etki ediyor aynı zamanda kazanç sağlıyor.

Dijital olarak dönüşümü sağlıyor olan yapıların önceliği üretimi/hizmet kalitesi ve rekabetin çıtasını yükseltmektir. Böylelikle fark ortaya koyup daha çok kitlelere ulaşmaktır.  Özetleyecek olursak; dijital dönüşüm bir fırsat, işi daha efektif ve farklı/özel yapabilme yetkinliği kazanabilmektir.

Teknolojinin sağladığı muazzam hızı her alanda hissediyoruz. Bu hız işimize ne kadar entegre edebilirsek başarı ve kazancımız aynı oradan olacaktır. Yaşanılan bu dönüşüm ile kazanç kalem sayısı çok fazla bunlardan bazıları şöyledir;

 • Mobil çalışma,
 • Zamanı etkin kullanma,
 • Personel mutluluğu,
 • Üretimin hızlanması,
 • Hizmetlerin kalitesinin artması.

Veri merkezleri ne sunuyor?

Veri merkezleri, dönüşüm yolculuğunun direkt içinde olduğunu söylesem yanlış olmaz. Veri merkezlerinde konumlandırılan işler; dönüşümün ve teknolojinin güncelliğini kullanma imkanı sunuyor. Veri merkezinde barındırdığınız her bileşen 7/24 çalışabilir ve her yerden erişebilir pozisyonda olması dönüşümün başlangıcı sayılır.

Profesyonel ortamda barındırılan her iş yükü, işini doğru ve kesintisiz gerçekleştirecektir. Profesyonel ortamın kattığı güncellik ilkesi işinize yeni yetkinlikler katmanıza olanak sağlayacaktır. Yedekli çalışma, yüksek erişim, personel maliyet avantajı vb. özellikler ile işler daha uygun ve sağlıklı hizmet verir.

FORBIAP’a ait  lokal veri merkezi hizmetlerini buradan inceleyebilir ayrıca buradan da proje için bize ulaşabilirsiniz.